+48 508 508 167 Change market Nasze oddziały Zaloguj się
Strona główna Elektryczny sprzęt budowlany Drogi i infrastruktura
Budowa dróg i infrastruktury przy użyciu koparki elektrycznej
Elektryczny sprzęt budowlany Volvo
Elektryfikacja sektora dróg i infrastruktury

Niezawodna infrastruktura wspierana przez elektryczny sprzęt budowlany

Drogi i inna infrastruktura od zawsze są dużym źródłem emisji dwutlenku węgla, nie tylko an etapie budowy, lecz także podczas codziennego użytkowania. Dekarbonizacja tego sektora jest poważnym wyzwaniem, ale jednocześnie daje on najwięcej możliwości zrównoważonego rozwoju.

Niezawodna i wydajna sieć dróg, mostów, linii kolejowych i portów lotniczych – taka, która w dobie coraz większej globalizacji i swobody podróżowania zapewnia sprawny transport pasażerski i towarowy – jest niezwykle ważna. Mając jednak na uwadze bardziej zrównoważoną przyszłość, musimy realizować te projekty inżynierii lądowej z mniejszym śladem węglowym. Kluczem do osiągnięcia tego celu są technologie niskoemisyjne, które obejmują elektromobilność, a także zrównoważone materiały. Elektryczny sprzęt budowlany odpowiada na potrzeby związane z budową, dostawami i utrzymaniem tych dróg i infrastruktury.

Zeroemisyjne i niemal bezgłośne elektryczne maszyny budowlane przynoszą same korzyści podczas prac budowlanych na drogach, takich jak przygotowanie terenu, roboty ziemne, układanie nawierzchni i prace wykończeniowe. Mają też wiele zalet w zastosowaniach związanych z utrzymaniem dróg, takich jak odśnieżanie, inspekcja autostrad czy ulepszanie i wzmacnianie poboczy, zapewniając bardziej komfortowe warunki zarówno dla osób pracujących, jak i przejeżdżających w pobliżu takich prac. Zakres ich zastosowań nie kończy się na drogach: obejmuje także budowę cięższej infrastruktury, np. mostów, linii kolejowych, tam, szlaków wodnych, portów, tunelów czy instalacji rurowych.

Duża różnorodność zadań w segmencie inżynierii lądowej często wymaga pełnej floty różnego sprzętu budowlanego – od małych maszyn kompaktowych po koparki, ładowarki kołowe i wozidła ogólnego przeznaczenia. Na rynku jest teraz dostępna bogata gama bezemisyjnych, zrównoważonych i wydajnych rozwiązań do utrzymywania infrastruktury dróg i arterii komunikacyjnych, odpowiadających na obecne i przyszłe potrzeby.

Pokaż więcej

Realizacja pierwszego w Wielkiej Brytanii niskoemisyjnego projektu drogowego

Pionierskie partnerstwo między firmą Volvo CE, spółką Tarmac należącą do CRH i brytyjskimi władzami lokalnymi, w tym Radą Gminy Hartlepool i Radą Gminy Stockton-on-Tees, udowodniło potencjał ograniczania emisji dwutlenku węgla w pracach związanych z utrzymaniem autostrad i przyczyniło się do opracowania planu na przyszłość. Połączenie materiałów i technologii niskoemisyjnych, a także użycie bezemisyjnego sprzętu budowlanego pomogło ograniczyć emisję dwutlenku węgla aż o 80% w porównaniu z projektami wykorzystującymi tradycyjne metody i bez neutralizacji emisji.

Maszyny elektryczne w niskoemisyjnym projekcie utrzymania dróg
Asortyment elektryczny CRH i Volvo CE

Dekarbonizacja dróg wymaga wielu pojazdów elektrycznych

Trzy maszyny elektryczne Volvo CE brały udział pracach przy utrzymywaniu autostrady w Durham w Wielkiej Brytanii. Przez trzy dni z osobna testowano ładowarkę kołową L120H Electric Conversion, kompaktową ładowarkę kołową L25 Electric i średniej wielkości koparkę EC230 Electric. Pracowały one razem z elektrycznym samochodem ciężarowym Volvo FM od Volvo Trucks oraz w pełni elektryczną betoniarką od Renault Trucks. Połączona moc niezawodnych rozwiązań elektrycznych udowodniła, że holistyczny ekosystem elektryczny pozwala zrobić i osiągnąć więcej, aby pomóc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla we wszystkich obszarach. Wnioski z tego projektu bez wątpienia przyczynią się do dalszej dekarbonizacji lokalnych i strategicznych sieci dróg.

Szybsze postępy dzięki współpracy

Ta pionierska inicjatywa pokazuje dostępne już dziś możliwości i wyznacza nowe standardy utrzymania dróg w przyszłości. Ponadto jest dowodem na skuteczność holistycznego, kompleksowego partnerstwa – nie tylko z czołowymi przedstawicielami branży i klientami myślącymi przyszłościowo, ale także z gminami – aby napędzać zrównoważony postęp w wymagających obszarach. To część strategicznego partnerstwa Volvo CE z firmą CRH, które pomaga jej dawać przykład we wdrażaniu elektryfikacji, infrastruktury ładowania, paliw niskoemisyjnych i źródeł energii odnawialnej.

Partnerstwo z firmą CRH

Zrównoważony rozwój działalności w Holandii

Holenderska firma KWS specjalizująca się w zrównoważonych projektach infrastrukturalnych postawiła na 20-tonową ładowarkę L120H Electric Conversion, która cieszy się dużą popularnością w Holandii. Ten średniej wielkości cud techniki udowodnił, że ma wystarczającą moc i wydajność do transportu materiałów i wykonywania wielu różnych zadań drogowych i infrastrukturalnych, nie emitując przy tym żadnych spalin, pracując niemal bezgłośnie i zapewniając bardziej komfortowe warunki. Zastosowanie większej liczby maszyn elektrycznych średniej wielkości pozwoliło zmniejszyć ślad węglowy przy zachowaniu wysokiej wydajności.

Zobacz naszą gamę rozwiązań elektrycznych
Przygotowywanie placów robót do sprzętu elektrycznego
Przygotowywanie placów robót do sprzętu elektrycznego
Budowa drogi rowerowej przy użyciu koparki elektrycznej

Budowa drogi dla rowerów i pieszych przy użyciu sprzętu elektrycznego

W Helsinkach powstaje droga dla rowerów i pieszych tuż przy trasie metra. Jednym z wymogów jej budowy określonym przez władze miasta była elektryczna koparka kompaktowa, ale przewidziano dodatkowe środki, gdyby udało się pozyskać większą koparkę elektryczną. Poznaj 23-tonową koparkę EC230 Electric. Oprócz spełnienia wymogu zerowej emisji zapewniła wykonawcy, firmie Tieluiska, najwyższą wydajność. Była w stanie kopać w twardej morenie i wykopywać duże skały, na dodatek przy znacznie niższych kosztach eksploatacji w porównaniu z maszyną z silnikiem wysokoprężnym.

Port lotniczy Bristol dąży do dekarbonizacji, używając elektrycznego sprzętu budowlanego

Średniej wielkości koparka EC230 Electric udowodniła, że ma wystarczającą moc nawet do najtrudniejszych zadań, gdy stoi za nią solidne planowanie i niezawodna infrastruktura ładowania. Wprowadzenie do służby tej 23-tonowej zeroemisyjnej maszyny elektrycznej było pierwszym krokiem klienta z Chepstow w realizacji długoterminowego celu zastąpienia sprzętu zasilanego olejem napędowym rozwiązaniami elektrycznymi. W ciągu siedmiu tygodni maszyna wykonywała różne zadania w ramach tej zakrojonej na szeroką skalę transformacji węzła transportu publicznego – portu lotniczego Bristol – od załadunku kruszarki po przenoszenie i rozbijanie dużych skał.

Koparka EC230 Electric pracująca w porcie lotniczym Bristol

Ograniczanie emisji dwutlenku węgla przy dostawie maszyn

Wprowadziliśmy pionierskie rozwiązanie transportu elektrycznego do procesu dystrybucji naszych kompaktowych maszyn budowlanych z jednego z zakładów w Belley we Francji, aby pomóc ograniczyć emisję CO₂ podczas pierwszego drogowego etapu dostawy do klientów. Maszyny Volvo CE były ładowane na w 100% elektryczny samochód ciężarowy Volvo FH Electric i transportowane do pobliskiego Lyonu, skąd kontynuowały podróż. Eksperyment okazał się pełnym sukcesem. Pokazał, że dzięki stosowaniu zeroemisyjnych technologii w przemyślany sposób możemy dostarczać rozwiązania, wyprzedzając wstępne wprowadzenie pojazdów elektrycznych.

Usługa elektrycznego transportu z fabryki w celu zmniejszenia emisji CO₂
Elektryczny sprzęt budowlany w serii World RX

Elektryczne maszyny budowlane pomagają w dekarbonizacji motorsportu

Współpracujemy z organizatorami Rallycrosowych Mistrzostw Świata (World RX), pomagając wprowadzać do motorsportu i budownictwa bardziej zrównoważone metody pracy. Zeroemisyjne rozwiązania Volvo, takie jak L25 Electric, ECR25 Electric i L120 Electric, biorą udział w przekształcaniu tych sektorów, przyczyniając się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w procesach budowy, projektowania i utrzymywania światowej klasy torów wyścigowych. Te rozwiązania elektryczne pozostawiające mniejszy ślad węglowy stają na wysokości zadania przy organizacji pełnych emocji i ekscytujących wyścigów elektrycznymi samochodami rallycrossowymi.

Zeroemisyjny sprzęt budowlany
Budownictwo bezemisyjne
Dlaczego warto przejść na maszyny elektryczne?

Zalety maszyn elektrycznych w sektorze dróg i infrastruktury

Możemy nie mieć wpływu na to, czy po drogach będą jeździły pojazdy elektryczne, ale możemy pomóc je budować dzięki naszym maszynom. Elektryczny sprzęt budowlany przynosi wiele korzyści w projektach drogowych i infrastrukturalnych – nie tylko pomagając w dekarbonizacji segmentu znanego z wysokiego poziomu emisji dwutlenku węgla. Elektryczne ładowarki kołowe i koparki mogą też w dużej mierze przyczynić się do obniżenia poziomu hałasu w tych projektach, zapewniając znacznie bardziej komfortowe warunki zarówno dla osób pracujących, jak i przejeżdżających w pobliżu.

Odkryj więcej korzyści, jakie przynosi elektryczny sprzęt budowlany

Ładowanie w projektach drogowych i infrastrukturalnych

W przypadku projektów drogowych i infrastrukturalnych – obejmujących na przykład prace konserwacyjne w centrum miasta czy oczyszczanie ulic – często w pobliżu są dostępne niezawodne źródła zasilania, co ułatwia podłączenie szybkiej lub wolnej ładowarki i zasilanie maszyn w razie potrzeby. Może się też jednak zdarzyć, że takie projekty będą realizowane w miejscach, gdzie nie istnieje infrastruktura lub dostęp do zasilania jest ograniczony. W takim przypadku klientom z pomocą przychodzą mobilne jednostki zasilające, takie jak PU40 do maszyn kompaktowych i PU500 do większego sprzętu.

Ładowanie maszyn budowlanych

Kalkulator czasu pracy

Sprawdź, jaki jest czas pracy na zasilaniu elektrycznym i którą ładowarkę wybrać

Oblicz

Kalkulator oszczędności kosztów

Dowiedz się, ile można zaoszczędzić, pozbywając się kosztów paliwa

Oblicz

Kalkulator redukcji emisji CO2

Dowiedz się, o ile można zmniejszyć ślad węglowy

Oblicz

Elektryczne maszyny budowlane – do wszystkich zastosowań

Kształtowanie krajobrazu

Zelektryfikowane kształtowanie krajobrazu

Zeroemisyjne, ciche oraz zapewniające bardziej komfortowe i spokojne warunki pracy elektryczne maszyny budowlane są idealnym rozwiązaniem do segmentu kształtowania krajobrazu. Świetnie sprawdzają się przy utrzymywaniu wrażliwego świata przyrody bez szkodliwych zanieczyszczeń w takich zastosowaniach jak kształtowanie krajobrazu czy ogrodnictwo.

Zelektryfikowane kształtowanie krajobrazu
Budownictwo i wyburzenia

Elektryfikacja sektora budowlanego i wyburzeniowego

Maszyny elektryczne są wszechstronnym rozwiązaniem do wielu różnych zastosowań w segmencie budowlanym i wyburzeniowym, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Poza pełną mocą i wydajnością pozwalającą wykonać pracę dokładnie i sprawnie, dodatkową zaletą elektrycznego sprzętu budowlanego jest niemal bezgłośna praca i zerowa emisja spalin.

Elektryfikacja sektora budowlanego i wyburzeniowego
Gminy

Elektryfikacja w gminach

Miasta i gminy mają potencjał, by inspirować i motywować innych do dołączenia do transformacji elektrycznej, przyjmując bardziej zrównoważone metody we własnych projektach budowlanych. Zależy im na ograniczaniu własnego wpływu na środowisko w ramach przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Maszyny elektryczne są idealnym rozwiązaniem do zastosowań wymagających niskiej emisji.

Elektryfikacja w gminach
Nasza historia Innowacje Zrównoważony rozwój Kariera Centrum Obsługi Klienta Rzecznik Klienta Maszyny używane Kontrakty Serwisowe Volvo Dokumenty do pobrania LinkedIn Instagram Facebook YouTube X Aktualności Wydarzenia i inicjatywy www.volvogroup.com Copyright Prywatność Informacje o plikach cookie Kontakt do nas