Drogi i inna infrastruktura od zawsze są dużym źródłem emisji dwutlenku węgla, nie tylko an etapie budowy, lecz także podczas codziennego użytkowania. Dekarbonizacja tego sektora jest poważnym wyzwaniem, ale jednocześnie daje on najwięcej możliwości zrównoważonego rozwoju.
Niezawodna i wydajna sieć dróg, mostów, linii kolejowych i portów lotniczych – taka, która w dobie coraz większej globalizacji i swobody podróżowania zapewnia sprawny transport pasażerski i towarowy – jest niezwykle ważna. Mając jednak na uwadze bardziej zrównoważoną przyszłość, musimy realizować te projekty inżynierii lądowej z mniejszym śladem węglowym. Kluczem do osiągnięcia tego celu są technologie niskoemisyjne, które obejmują elektromobilność, a także zrównoważone materiały. Elektryczny sprzęt budowlany odpowiada na potrzeby związane z budową, dostawami i utrzymaniem tych dróg i infrastruktury.
Zeroemisyjne i niemal bezgłośne elektryczne maszyny budowlane przynoszą same korzyści podczas prac budowlanych na drogach, takich jak przygotowanie terenu, roboty ziemne, układanie nawierzchni i prace wykończeniowe. Mają też wiele zalet w zastosowaniach związanych z utrzymaniem dróg, takich jak odśnieżanie, inspekcja autostrad czy ulepszanie i wzmacnianie poboczy, zapewniając bardziej komfortowe warunki zarówno dla osób pracujących, jak i przejeżdżających w pobliżu takich prac. Zakres ich zastosowań nie kończy się na drogach: obejmuje także budowę cięższej infrastruktury, np. mostów, linii kolejowych, tam, szlaków wodnych, portów, tunelów czy instalacji rurowych.
Duża różnorodność zadań w segmencie inżynierii lądowej często wymaga pełnej floty różnego sprzętu budowlanego – od małych maszyn kompaktowych po koparki, ładowarki kołowe i wozidła ogólnego przeznaczenia. Na rynku jest teraz dostępna bogata gama bezemisyjnych, zrównoważonych i wydajnych rozwiązań do utrzymywania infrastruktury dróg i arterii komunikacyjnych, odpowiadających na obecne i przyszłe potrzeby.