+48 508 508 167 Change market Nasze oddziały Zaloguj się
Strona główna Elektryczny sprzęt budowlany Gminy
Gminy promują transformację elektryczną
Elektryczny sprzęt budowlany Volvo
Gminy przechodzą na sprzęt elektryczny

Współpraca z miastami i gminami na rzecz elektryfikacji

Uważamy, że aby umożliwić udaną transformację elektryczną sprzętu budowlanego, musimy zapewnić sprzyjające temu warunki. Oznacza to, że oprócz niezawodnych technologii elektrycznych i rozwiązań ładowania potrzeba też takich czynników jak dotacje i regulacje rządowe zachęcające do ich powszechniejszego stosowania.

Decyzje władz lokalnych podejmowane na rzecz elektryfikacji mają ogromne znaczenie. Odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu świadomości na temat korzyści, jakie przynosi przejście na niskoemisyjny elektryczny sprzęt budowlany, czyli mniejsze zanieczyszczenie powietrza i mniejszy wpływ na środowisko. Mogą też pomagać przez uwzględnianie w wymaganiach przetargów na miejskie prace budowlane stosowania technologii niskoemisyjnych, takich jak maszyny elektryczne.

Ponadto europejskie miasta coraz częściej wprowadzają strefy niskoemisyjne, do których nie mogą wjeżdżać emitujące najwięcej zanieczyszczeń pojazdy drogowe, np. samochody osobowe. Obecnie strefy te nie obejmują jednak pojazdów pozadrogowych, do których zalicza się sprzęt budowlany. Władze mogą pomóc to zmienić.

Co więcej, miasta i gminy często mają własne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, które muszą osiągnąć. Elektryczny sprzęt budowlany – w połączeniu z innymi pojazdami zeroemisyjnymi, jak samochody ciężarowe i autobusy – może pomóc w realizacji tych celów klimatycznych.

Kompaktowe maszyny elektryczne są dla miast jednym z najlepszych sposób na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Ich niewielkie rozmiary i cicha praca idealnie sprawdzają się na placach budów w centrach miast, przy pracach infrastrukturalnych lub budowlanych i wyburzeniowych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Do bardziej wymagających prac ziemnych lub przygotowania terenu oferujemy też większe maszyny elektryczne średniej wielkości. W połączeniu z niezawodnymi rozwiązaniami ładowania te maszyny elektryczne zapewniają miastom i gminom najwyższą wydajność przy mniejszym śladzie węglowym.

Tempo wdrażania elektromobilności zależy od wielu czynników, nie tylko od dostępności bardziej zrównoważonych rozwiązań. Potrzebujemy źródeł energii wolnych od paliw kopalnych, niezawodnej infrastruktury, programów dotacji i regulacji, a także solidnej sieci energetycznej. Brak jednego z tych elementów w skoordynowanym procesie uniemożliwi zbudowanie niskoemisyjnej przyszłości.

Wiele gmin jest gotowych na zmiany. Weźmy na przykład C40, globalną sieć zrzeszającą prawie 100 burmistrzów miast z całego świata, oraz Eurocities, partnerstwo ponad 200 największych europejskich miast. Są to inicjatywy wzywające do współpracy w celu ograniczenia globalnego ocieplenia i emisji dwutlenku węgla w miastach.

Sami nie zrealizujemy transformacji elektrycznej. Partnerstwo z gminami jest niezbędne do budowania ekosystemu i wprowadzania technologii elektrycznych, co przekłada się na ich rozwój.

Pokaż więcej
Helsinki określa sprzęt elektryczny jako wymóg przetargowy

Helsinki określa maszyny elektryczne jako wymóg przetargowy

Helsinki wyznacza standardy w zakresie niskoemisyjnych placów robót. Budując drogę dla rowerów i pieszych, władze wymagały kompaktowej koparki elektrycznej, ale przewidziały dodatkowe środki, gdyby udało się znaleźć większą koparkę elektryczną. 23-tonowa koparka EC230 Electric nie tylko spełniła to wymaganie, ale także zapewniła doskonałą wydajność. Choć była to pierwsza duża koparka elektryczna wybrana do miejskiego projektu, od teraz włodarze miasta mają pewność, że należy postawić w przyszłości na więcej elektrycznego sprzętu budowlanego.

Inicjatywa Zielonego Ładu na rzecz bezemisyjnych placów robót

Zielony Ład: przeciwdziałanie zmianom klimatycznym

Helsinki uczestniczą w dobrowolnym projekcie wprowadzania bezemisyjnych placów budowy w ramach Zielonego Ładu w Finlandii. Podobnie jak Zielony Ład Komisji Europejskiej, inicjatywa ta zakłada ambitny cel ograniczenia emisji do 2030 roku. Ten dobrowolny Zielony Ład zachęca przedstawicieli branży budowlanej, klimatycznej, zamówień publicznych, gmin i Ministerstwa Środowiska do współpracy w celu ustanowienia standardów w dążeniu do wyeliminowania paliw kopalnych z placów robót. Porozumienie ma na celu ograniczenie emisji z maszyn i placów budowy oraz wspieranie wdrażania i egzekwowania wymogów środowiskowych dostosowanych do poszczególnych miejsc, aby zrealizować ten cel. Jest również kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do realizacji celu Finlandii, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2035 roku.

Wspólne działania na rzecz transformacji elektrycznej

Juuso Luoto, Helsinki

Juuso Luoto, Helsinki

„Wymagaliśmy maszyny 8,5-tonowej, jednak przewidzieliśmy dodatkowe środki, gdyby udało się znaleźć większe koparki. Z wyjątkiem zaoferowanych przez nas dodatkowych środków koszt maszyny elektrycznej nie był większy, a różnica w cenie była niewielka”.

Taneli Varis z firmy Motiva na budowie Itäbaana

Taneli Varis Motiva Oy

„Inicjatywa bezemisyjnych placów budowy w ramach Zielonego Ładu jest dobrowolnym porozumieniem między Ministerstwem Środowiska a podmiotami składającymi zamówienia publiczne. Jej założeniem jest ograniczenie emisji z maszyn i placów budowy do 2030 roku”.

Fredrik Tjernström, Volvo CE

Fredrik Tjernström, Volvo CE

„Volvo Construction Equipment dostarczy rozwiązania, ale tylko współpracując możemy sprawić, że taki sposób pracy zostanie przyjęty jako norma – i tym samym naprawdę stawimy czoła wyzwaniom klimatycznym”.

Niina Reiju, Volvo CE Finland

Niina Reiju, Volvo CE Finland

„W związku z coraz szybszym rozwojem zachęcamy inne miasta, aby dołączyły do transformacji obejmującej przejście na elektryczne maszyny budowlane”

Średniej wielkości koparka EC230 Electric w Slakthusområdet

Większe maszyny do większych zadań

Elektryfikacja sektora budowlanego pomoże ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, szkodliwy hałas i zanieczyszczenia powietrza oraz odegra niezwykle ważną rolę w zrównoważonym budowaniu społeczności. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie rozwiązań odpowiednich do wielu różnych zadań i zastosowań. Maszyny budowlane średniej wielkości są wszechstronnymi narzędziami idealnymi do pracy w miastach i gminach. Takie rozwiązania jak koparka EC230 Electric i ładowarka kołowa L120 Electric wyróżniają się wysoką wydajnością potrzebną do wykonania cięższych prac, a przy tym mają mniejszy wpływ na środowisko.

Historia sukcesu Slakthusområdet

Współpraca z gminami w dążeniu do wyeliminowania paliw kopalnych z placów budowy naprawdę przynosi efekty. Rewitalizacja starej dzielnicy Slakthusområdet w sercu Sztokholmu w Szwecji, gdzie niegdyś prężnie działał przemysł pakowania mięsa, wydawała się ambitnym projektem w 2022 roku, kiedy wyznaczono cele związane z używaniem sprzętu budowlanego niezasilanego paliwami kopalnymi. Wyniki pokazały jednak skuteczność tych rozwiązań w zakresie ograniczania emisji, a także to, jak łatwo można je wprowadzić na placach robót.

Plac robót wolny od paliw kopalnych przewyższył oczekiwania
Raporty dotyczące śladu węglowego maszyn budowlanych
Raporty dotyczące śladu węglowego produktów
Oceny cyklu życia

Oceny cyklu życia w celu podjęcia działań na rzecz dekarbonizacji

Aby zacząć wprowadzać zmiany w dążeniu do bardziej zrównoważonej przyszłości, trzeba poznać punkt wyjścia. Volvo CE opublikowało najbardziej rozbudowany katalog raportów dotyczących śladu węglowego swoich maszyn, aby dostarczać klientom dane potrzebne do podjęcia działań na rzecz dekarbonizacji. Dzięki szczegółowej metodologii opracowanej przez wewnętrznych ekspertów gwarantujemy pełną przejrzystość w zakresie śladu węglowego wszystkich produktów, od początku do końca ich cyklu życia. Takie podejście zapewnia prosty punkt odniesienia do strategii dekarbonizacji. Ponadto z raportów wynika, że maszyny elektryczne są bardziej zrównoważonym wyborem niż te z silnikami wysokoprężnymi, nawet w odniesieniu do całego cyklu życia obejmującego ich produkcję, w tym produkcję akumulatorów.

Uzyskaj dostęp do naszych raportów dotyczących śladu węglowego produktów

Zmiany dokonywane we współpracy z władzami Kopenhagi

Kiedy 14 największych deweloperów publicznych w Danii podpisało list intencyjny dotyczący wymogu dodania zeroemisyjnego sprzętu budowlanego do przetargów i projektów, wyznaczyło kierunek będący inspiracją i wzorem dla innych. Umożliwiło to przyśpieszenie przejścia na maszyny bezemisyjne w ramach zgodnego partnerstwa i silnych zobowiązań. Zeroemisyjny sprzęt budowlany nie tylko pomoże ograniczyć emisję CO2, lecz także będzie bardzo korzystne dla zdrowia publicznego za sprawą mniejszego hałasu i zanieczyszczenia powietrza. List intencyjny powstał w oparciu o analizę instytutu Center for Offentlig-Privat Innovation (CO-PI), która pokazała, że przejście z maszyn z silnikami wysokoprężnymi na rozwiązania elektryczne jest korzystne dla klimatu, a przy tym prowadzi do mniejszej liczby zgonów i hospitalizacji.

Jak miasta mogą zrealizować swoje cele klimatyczne?

Na miastach spoczywa duża odpowiedzialność, jeśli chodzi o ograniczanie emisji, jako że jest to jeden z największych czynników wpływających globalnie na środowisko. Jednym z najlepszych sposobów działania jest przyjęcie inicjatywy celów naukowych, która zapewnia ramy i wytyczne dotyczące wprowadzania stopniowych zmian w kierunku neutralności klimatycznej. Jest to zbiorowe zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. Warunkiem powodzenia tej misji jest przede wszystkim określenie roli, jaką władze lokalne i krajowe wraz z innymi interesariuszami odgrywają w napędzaniu zmian.

Kalkulator redukcji emisji CO2

Zelektryfikowany plac robót pokazuje możliwości, jakie daje partnerstwo

Projekt elektryfikacji placu robót pokazał korzyści płynące ze współpracy w całym łańcuchu wartości. Wzięło w nim udział wiele podmiotów z sektora produkcyjnego, energetycznego i rządowego w Göteborgu w Szwecji, aby udowodnić potrzebę uwzględniania elektrycznego sprzętu budowlanego w procesie planowania miasta. W ramach projektu sprawdzano potrzeby i możliwości maszyn, źródeł energii i infrastruktury w zastosowaniach miejskich. Okazało się, że przy właściwym planowaniu można wyeliminować paliwa kopalne z placów budowy.

Przydatność elektrycznego sprzętu budowlanego w miastach
Zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju

Wypełnianie zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju

Miasta odgrywają kluczową rolę w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju, szczególnie w dobie rosnącej urbanizacji, która wpływa na stabilność środowiskową naszej planety. Te, które nie przyłączą się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, pozostaną w tyle. Gminy muszą przyjąć holistyczne podejście do całego ekosystemu elektrycznego i wziąć pod uwagę każdy aspekt, od technologii i infrastruktury, aż po dostawy energii oraz politykę i dotacje. To oczywiste, że miasta realizujące cele klimatyczne potrzebują maszyn elektrycznych. Biorąc pod uwagę, że sektor budowlany odpowiada za około 40% emisji gazów cieplarnianych, oczywiste jest, że rozwiązania zeroemisyjne znacznie przyczynią się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w budownictwie.

Miasta realizują transformację elektryczną

Elektryczny sprzęt budowlany w Östersund

Östersund

Gdy w szwedzkim Östersund ruszyła budowa przedszkola, władze miasta przyjęły założenie, aby 95% wszystkich maszyn i narzędzi na placu budowy było elektrycznych. Jest to kolejna współpraca, która wyznacza standardy w zakresie wymogów klimatycznych w zamówieniach publicznych.

Elektryczny sprzęt budowlany w Kolonii

Kolonia

Maszyny elektryczne zapewniają wysoką wydajność w każdych warunkach – niestraszne jest im nawet zimowe utrzymanie ulic Kolonii. Ładowarka kołowa L25 Electric była używana do transportu piasku drogowego.

Elektryczny sprzęt budowlany w Berlinie

Berlin

Firma Berliner Stadtreinigung jako jedna z pierwszych postawiła na maszyny elektryczne, wybierając do swojej floty sprzętu do gospodarki odpadami dziewięć ładowarek kołowych Volvo L25 Electric. Rozwiązania te pomogły zachować wysoką wydajność przy niższej emisji.

Elektryczny sprzęt budowlany w Hanowerze

Hanower

Dążąc do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2035 roku, władze Hanoweru w Niemczech zrozumiały, że tego celu nie dałoby się osiągnąć bez elektrycznego sprzętu budowlanego odgrywającego kluczową rolę w dekarbonizacji miejskiej floty.

Zeroemisyjny sprzęt budowlany
Budownictwo bezemisyjne
Dlaczego warto przejść na maszyny elektryczne?

Zalety przejścia gmin na sprzęt elektrycznych

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla jest nie tylko korzystne dla przyszłości naszej planety w perspektywie długofalowej, ale ma też ogromny pozytywny wpływ na zdrowie publiczne dzięki poprawie jakości powietrza i wody, a także większej bioróżnorodności. Ponadto niemal bezgłośna praca sprzętu elektrycznego przekłada się na większy komfort osób mieszkających i pracujących w pobliżu, co korzystnie wpływa na zdrowie. Ochrona środowisk miejskich w ten sposób przyczyni się do poprawy samopoczucia psychicznego i fizycznego mieszkańców miast.

Odkryj więcej korzyści, jakie przynosi elektryczny sprzęt budowlany

Ładowanie w miastach i gminach

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania ładowania. Dlatego do wyboru jest szereg wszechstronnych opcji ładowania – od szybkich ładowarek po wolniejsze do ładowania w nocy – aby umożliwić znalezienie najlepszego rozwiązania odpowiedniego do wymagań i źródła zasilania. Bez względu na to, czy są dostępne punkty ładowania pojazdów elektrycznych na ulicy, czy potrzebne są mobilne jednostki zasilające do ładowania elektrycznego sprzętu budowlanego w miejscach, gdzie dostęp do sieci energetycznej jest ograniczony – mamy na to rozwiązanie.

Ładowanie maszyn budowlanych

Kalkulator czasu pracy

Sprawdź, jaki jest czas pracy na zasilaniu elektrycznym i którą ładowarkę wybrać

Oblicz

Kalkulator oszczędności kosztów

Dowiedz się, ile można zaoszczędzić, pozbywając się kosztów paliwa

Oblicz

Kalkulator redukcji emisji CO2

Dowiedz się, o ile można zmniejszyć ślad węglowy

Oblicz

Elektryczne maszyny budowlane – do wszystkich zastosowań

Zagospodarowanie odpadów i recykling

Zelektryfikowane zagospodarowanie odpadów i recykling

Obniżenie kosztów paliwa, emisji dwutlenku węgla i drgań, a do tego lepsza wydajność i bardziej komfortowa praca. To tylko część korzyści, jakie przejście na maszyny elektryczne przyniesienie klientom z sektora zagospodarowania odpadów i recyklingu. Maszyny zeroemisyjne to rewolucja w sektorze, w którym już teraz gospodarka o obiegu zamkniętym i zrównoważony rozwój są fundamentem codziennej działalności.

Zelektryfikowane zagospodarowanie odpadów i recykling
Rolnictwo

Zelektryfikowane rolnictwo

Natura daje nam tak wiele. Dlatego musimy zrobić wszystko, by ją chronić. Uważamy, że wprowadzenie elektrycznego sprzętu budowlanego w rolnictwie ma ogromny potencjał. Zapewni to klientom wysoką wydajność i rentowność w wielu różnych zastosowaniach przy mniejszym wpływie na środowisko oraz zdrowie i dobrostan pracowników.

Zelektryfikowane rolnictwo
Sieci infrastrukturalne

Zelektryfikowane prace przy instalacji mediów

Brak emisji spalin i niemal bezgłośna praca są istotnymi czynnikami zachęcającymi do przejścia na elektryczny sprzęt budowlany – szczególnie w czasie, kiedy miasta kładą nacisk na niskoemisyjną działalność. Ponadto dużą zachętą do przejścia na elektryczny sprzęt budowlany jest instalacja rozwiązań ładowania pojazdów elektrycznych, co zapewnia bardziej zrównoważone podejście od samego początku tych projektów.

Zelektryfikowane prace przy instalacji mediów
Nasza historia Innowacje Zrównoważony rozwój Kariera Centrum Obsługi Klienta Rzecznik Klienta Maszyny używane Kontrakty Serwisowe Volvo Dokumenty do pobrania LinkedIn Instagram Facebook YouTube X Aktualności Wydarzenia i inicjatywy www.volvogroup.com Copyright Prywatność Informacje o plikach cookie Kontakt do nas