Uważamy, że aby umożliwić udaną transformację elektryczną sprzętu budowlanego, musimy zapewnić sprzyjające temu warunki. Oznacza to, że oprócz niezawodnych technologii elektrycznych i rozwiązań ładowania potrzeba też takich czynników jak dotacje i regulacje rządowe zachęcające do ich powszechniejszego stosowania.
Decyzje władz lokalnych podejmowane na rzecz elektryfikacji mają ogromne znaczenie. Odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu świadomości na temat korzyści, jakie przynosi przejście na niskoemisyjny elektryczny sprzęt budowlany, czyli mniejsze zanieczyszczenie powietrza i mniejszy wpływ na środowisko. Mogą też pomagać przez uwzględnianie w wymaganiach przetargów na miejskie prace budowlane stosowania technologii niskoemisyjnych, takich jak maszyny elektryczne.
Ponadto europejskie miasta coraz częściej wprowadzają strefy niskoemisyjne, do których nie mogą wjeżdżać emitujące najwięcej zanieczyszczeń pojazdy drogowe, np. samochody osobowe. Obecnie strefy te nie obejmują jednak pojazdów pozadrogowych, do których zalicza się sprzęt budowlany. Władze mogą pomóc to zmienić.
Co więcej, miasta i gminy często mają własne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, które muszą osiągnąć. Elektryczny sprzęt budowlany – w połączeniu z innymi pojazdami zeroemisyjnymi, jak samochody ciężarowe i autobusy – może pomóc w realizacji tych celów klimatycznych.
Kompaktowe maszyny elektryczne są dla miast jednym z najlepszych sposób na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Ich niewielkie rozmiary i cicha praca idealnie sprawdzają się na placach budów w centrach miast, przy pracach infrastrukturalnych lub budowlanych i wyburzeniowych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Do bardziej wymagających prac ziemnych lub przygotowania terenu oferujemy też większe maszyny elektryczne średniej wielkości. W połączeniu z niezawodnymi rozwiązaniami ładowania te maszyny elektryczne zapewniają miastom i gminom najwyższą wydajność przy mniejszym śladzie węglowym.
Tempo wdrażania elektromobilności zależy od wielu czynników, nie tylko od dostępności bardziej zrównoważonych rozwiązań. Potrzebujemy źródeł energii wolnych od paliw kopalnych, niezawodnej infrastruktury, programów dotacji i regulacji, a także solidnej sieci energetycznej. Brak jednego z tych elementów w skoordynowanym procesie uniemożliwi zbudowanie niskoemisyjnej przyszłości.
Wiele gmin jest gotowych na zmiany. Weźmy na przykład C40, globalną sieć zrzeszającą prawie 100 burmistrzów miast z całego świata, oraz Eurocities, partnerstwo ponad 200 największych europejskich miast. Są to inicjatywy wzywające do współpracy w celu ograniczenia globalnego ocieplenia i emisji dwutlenku węgla w miastach.
Sami nie zrealizujemy transformacji elektrycznej. Partnerstwo z gminami jest niezbędne do budowania ekosystemu i wprowadzania technologii elektrycznych, co przekłada się na ich rozwój.