Pojazd elektryczny (EV): zacznijmy od czegoś łatwego. EV, czyli Electric Vehicle, oznacza oczywiście pojazd elektryczny. Jest to jednak szeroki termin obejmujący zarówno drogowe, jak i terenowe pojazdy napędzane energią elektryczną.
Akumulatorowy pojazd elektryczny (BEV): ponieważ termin EV nie zawsze jest dość precyzyjny, można mówić konkretniej o pojazdach BEV, czyli Battery Electric Vehicles. Są one napędzane wyłącznie energią elektryczną pochodzącą z akumulatorów.
Hybrydowy akumulatorowy pojazd elektryczny (Hybrid BEV): są to pojazdy elektryczne wyposażone zarówno w silnik spalinowy, jak i w nieduży silnik elektryczny. Przykładowo w hybrydowym pojeździe elektrycznym z silnikiem wysokoprężnym silnik ten ładuje akumulatory, które z kolei napędzają maszynę. Mają one niektóre z zalet pojazdów BEV, takich jak możliwość zeroemisyjnej pracy przez ograniczony czas, ale nadal są wyposażone w silnik spalinowy.
Pojazd elektryczny z ogniwem paliwowym (FCEV): rodzaj pojazdu elektrycznego z napędem wodorowym. Energia jest magazynowana w postaci wodoru i przekształcana w energię elektryczną przez ogniwo paliwowe. Pojazdy FCEV emitują jedynie ciepłe powietrze i wodę.
Pojazd elektryczny podłączany do sieci: jest to rodzaj pojazdu elektrycznego, który jest przez cały czas podłączony przewodem do sieci energetycznej. Takie rozwiązanie umożliwia pracę przez całą dobę bez konieczności robienia przerw na ładowanie czy tankowanie. Tego typu maszyny sprawdzają się w przypadku zastosowań stacjonarnych w stałych lokalizacjach, np. przy gospodarowaniu odpadami i recyklingu lub wykonywaniu powtarzalnych zadań wewnątrz budynków.
Koparka przeładunkowa Volvo Construction Equipment EW240 Electric podłączona do sieci
Autonomiczny pojazd elektryczny: pojazd napędzany energią elektryczną, mogący pracować przy ograniczonym udziale lub bez udziału człowieka. Tego typu maszyny są testowane na kontrolowanych i zamkniętych obszarach, takich jak kamieniołomy czy kopalnie, w celu wykonywania powtarzalnych prac.
Zerowa emisja dwutlenku węgla netto: kiedy mówimy o pojeździe z zerową emisją dwutlenku węgla netto, mamy na myśli, że w ogóle nie uwalnia on do atmosfery żadnego dwutlenku węgla (CO₂).
Strefa niskiej emisji (LEZ): określony obszar, do którego nie mogą wjeżdżać pojazdy emitujące zanieczyszczenia lub mają ograniczone prawo wjazdu, aby poprawić jakość powietrza.
Strefa ultraniskiej emisji (ULEZ): strefa z bardziej rygorystycznymi wymogami w zakresie emisji niż LEZ. W wielu przypadkach pojazdy niespełniające norm emisji strefy LEZ lub ULEZ nie mają zakazu wjazdu, ale wjazd do takiej strefy grozi mandatem.
Więcej informacji o zeroemisyjnych placach budów można uzyskać, klikając linki poniżej.