Pora zapomnieć o dotychczasowym sposobie obliczania godzin pracy maszyny elektrycznej. Jedną z największych zalet maszyn elektrycznych jest brak pracy na biegu jałowym. W przeciwieństwie do maszyn z silnikami wysokoprężnymi, po przerwaniu pracy maszyna też przestaje pracować. Pozwala to oszczędzić cenny czas pracy na akumulatorze.
Liczba godzin pracy na biegu jałowym może być naprawdę wysoka. Od rozgrzewania silników wysokoprężnych przed pracą, przez oczekiwanie, aż operatorzy innych maszyn wykonają swoje zadania, po pozostawianie pracującej maszyny na czas przerw – bardzo często praca na biegu jałowym stanowi od 25 do 40% łącznego czasu.
W praktyce oznacza to, że jeśli obecnie maszyna z silnikiem wysokoprężnym pracuje przez 8 godzin, maszyna elektryczna będzie musiała pracować tylko przez 4,8 do 6 godzin, uwzględniając czas pracy na biegu jałowym w przedziale od 25 do 40%. To znaczna różnica.
Maszyny elektryczne natychmiast generują moc podczas używania elementów sterujących, a po ich puszczeniu maszyna się wyłącza. Jest to możliwe dzięki funkcji automatycznego wyłączania silnika elektrycznego. Operator może wybrać czas, po jakim maszyna ma się wyłączać, w zakresie od 3 do 20 sekund. Po naciśnięciu elementów sterujących silnik elektryczny włączy się ponownie i maszyna będzie znów gotowa do pracy.
Brak pracy na biegu jałowym przekłada się też na mniejsze zużycie maszyny i tym samym rzadszą potrzebę naprawy lub obsługi serwisowej. To z kolei zapewnia dłuższy czas pracy bez przestojów i niższe koszty eksploatacji.
W Volvo CE podajemy szacunkowe osiągi naszych maszyn, ale podobnie jak w przypadku samochodów elektrycznych, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo maszyna elektryczna będzie pracowała po pełnym naładowaniu. Zależy to od wielu różnych czynników, takich jak rodzaj wykonywanej pracy, czy maszyna jest używana bez przerwy czy też włączana i wyłączana, czy w kabinie działa ogrzewanie lub klimatyzacja albo czy są włączone światła, ponieważ na zewnątrz jest ciemno. Temperatura zewnętrzna również ma znaczenie.
Przyjmowanie zapisanych godzin pracy równoważnego modelu z silnikiem wysokoprężnym nie jest właściwym sposobem szacowania godzin pracy maszyny elektrycznej. Aby w tym pomóc, opracowaliśmy kalkulator czasu pracy. Jest łatwy w obsłudze i pomaga obliczyć wartości w przypadku typowego dnia pracy, uwzględniając czas działania maszyny oraz to, czy i kiedy należy ją naładować w ciągu dnia. Umożliwia to odpowiednie planowanie.
Zgadza się – skrajnie niskie temperatury mogą wpływać na czas pracy sprzętu elektrycznego w niektórych zastosowaniach. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak optymalnie użytkować maszynę w takich warunkach. A jeśli pracujesz w chłodniejszych regionach, lokalny dealer Volvo CE pomoże Ci uzyskać niezbędną wydajność maszyny i długi czas pracy bez przestojów.
Zastanawiasz się nad maszyną elektryczną? Skontaktuj się z nami. Nasz zespół specjalistów chętnie pomoże w doborze sprzętu odpowiednio do potrzeb. Skontaktuj się z nami już teraz!
Więcej informacji znajdziesz w sekcji Szybkie linki poniżej.