23-tonowa koparka EC230 Electric — największy model w gamie maszyn elektrycznych Volvo CE — używana jest w Danii po raz pierwszy w ramach niezwykle ciekawego eksperymentu, jakim jest organizacja „budowy przyszłości”. Maszyna, jedna z nielicznych w branży większych koparek elektrycznych, dowiodła już swoich zalet w różnych zastosowaniach i regionach.
Lars Overgaard, starszy kierownik projektu Green Construction Site of The Future w Duńskim Instytucie Technologicznym, powiedział: „Faktyczny wpływ zastosowania różnych zrównoważonych rozwiązań nie jest wystarczająco udokumentowany. W tym projekcie dokumentujemy wpływ różnych inicjatyw, w tym źródeł zaopatrzenia w zieloną energię, na redukcję obciążenia środowiska naturalnego — zwłaszcza hałasem, CO2 i innymi emisjami. Elektryfikacja maszyn budowlanych ma wielki potencjał, ale napotyka również przeszkody. Końcowym rezultatem naszego projektu będą spostrzeżenia, oparte na pozyskanych danych, które pomogą w przyspieszeniu zielonej transformacji branży budowlanej”.
Lars Overgaard mówi: „Pomagamy w przyspieszeniu zielonej transformacji branży budowlanej”.
Aarhus to drugie co do wielkości miasto Danii i zarazem jedno z miast najszybciej rosnących, które — podobnie jak Volvo CE — ma ambicje osiągnięcia zeroemisyjności gazów cieplarnianych do roku 2040. To właśnie tutaj, przy ulicy Mindet obok Portu Aarhus, buduje się najwyższy w kraju biurowiec, któremu będą towarzyszyć nowe ogólnodostępne przestrzenie miejskie.
Jednak nie jest to zwykła budowa. Firma Volvo CE współpracuje z partnerami, m.in. Duńskim Instytutem Technologicznym i firmą budowlaną Per Aarsleff A/S, w pionierskim projekcie testowania zrównoważonych rozwiązań w rzeczywistych warunkach terenu robót. Spostrzeżenia zebrane w ramach tej inicjatywy pomogą w pogłębianiu wiedzy i planowaniu przyszłych wdrożeń takich rozwiązań na większą skalę. Z korzyścią dla całej branży budowlanej.
Prowadzony w czasie rzeczywistym monitoring jakości powietrza i hałasu dostarczył bezcennej wiedzy na temat korzyści z wdrażania maszyn elektrycznych, hybrydowych i napędzanych biopaliwem w miejsce sprzętu konwencjonalnego.
Lars Dithmer, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Aarsleff, powiedział:
„Branża budowlana podąża drogą transformacji. Redukcja śladu węglowego jest poważnym wyzwaniem, jednak wdrażając procesy i maszyny wolne od paliw kopalnych i pozyskując materiały w sposób zrównoważony, możemy przygotować naszą firmę na przyszłość i stać się przykładem udanej zielonej transformacji. Wiedza zdobyta w toku takich projektów, jak budowa przy Mindet, dostarczy cennych informacji o potrzebnych inwestycjach i zmianach naszych nawyków — a w efekcie pomoże nam priorytetowo traktować zrównoważony rozwój w całym łańcuchu wartości”.
Lars Dithmer, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Aarsleff
Potwierdza potencjał napędu elektrycznego w zielonej transformacji branży budowlanej
Potężna, 23-tonowa koparka Volvo EC230 Electric pokazała w grudniu, na co ją stać, wykonując centralny wykop pod nowo powstający budynek. Jako nowa maszyna od Volvo CE, a zarazem jedna z nielicznych maszyn elektrycznych średniej wielkości dostępnych obecnie na rynku, model EC230 Electric jest obecnie oferowany na wybranych rynkach. Na placu budowy stosowano zarówno powolne ładowanie nocne, jak i szybkie ładowanie podczas przerw. W czasie rzeczywistym monitorowano sesje ładowania i obciążenie sieci energetycznej, uzyskując cenne dane do dalszej analizy — dotyczącej np. zapewnienia mocy potrzebnej do dalszej elektryfikacji prac budowlanych.
Henrik Torp, dyrektor sprzedaży detalicznej Volvo CE na Danię, powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleniu z udziału w tym innowacyjnym programie, który tak dobrze eksponuje możliwości zrównoważonych rozwiązań dostępnych już dziś”.
„Ta inicjatywa umożliwiła nam udokumentowanie skutków wdrożenia zeroemisyjnych maszyn budowlanych. Zebrane spostrzeżenia pomagają całej branży budowlanej w transformacji ku bardziej zrównoważonym modelom działania. Biorąc pod uwagę, że aż 70% globalnej emisji CO2 pochodzi z miast, strategia przyjęta w Aarhus jest z pewnością wzorem do naśladowania na całym świecie”.
Henrik Torp, dyrektor sprzedaży detalicznej Volvo CE na Danię
Projekt „Green Construction Site of the Future” idealnie wpisuje się w ambicje klimatyczne miasta Aarhus. W istocie Dania jest globalnym liderem zrównoważonego rozwoju i jako pierwszy kraj na świecie zadeklarowała uniezależnienie się od paliw kopalnych do roku 2050. W roku 2019 w Danii przyjęto Ustawę o klimacie, która zakłada 70-procentową redukcję emisji gazów cieplarnianych do roku 2030. Kraj wyznacza również trendy ekologicznego transportu, a liczba rowerów niemal dwukrotnie przekracza w nim liczbę samochodów.
O projekcie, który początkowo wzbudził zaciekawienie w rodzimej Danii, zrobiło się głośno również innych krajach, zwłaszcza w Skandynawii, gdzie instytucje publiczne wyrażają zainteresowanie zrównoważonymi rozwiązaniami dla budownictwa.
Marzec 2023 r.
Dyrektorka ds. marki, marketingu i komunikacji
Volvo Construction Equipment
Region sprzedaży: Europa / pozostałe kraje
E-mail: anne.bast@volvo.com
Tel.: +46735585906